Reflektioner efter utv samtal med N26a,

14, 16 sept 2026:



¤ 100% av eleverna kom till utv.samtalet! 100% av eleverna var mycket nöjda med klassen, med lärarna och med skolan!



¤ 100% av eleverna hade med sig minst en vårdnadshavare! I många fall var båda med, antingen fysiskt eller via länk.



¤ Eleverna vill ha tystnad i klassrummet!

Flera elever (bl a Adam H , Olivia B, Zoe och Paulus) uppgav att det som kunde hjälpa dem att prestera som bäst var tystnad i klassrummet. De uppgav att de (ibland)

stördes av orolig miljö på grundskolan.



¤ Tydlighet: Flera elever (bl a Isabelle, Zoe, Edwin A) efterlyste tydlighet hos lärare när det gäller uppgifter och vad de förväntas kunna inför prov.

 -VAD förväntas vi kunna? -Hur skall vi besvara provfrågorna? Eleverna menade att det finns en koppling mellan tydlighet och upplevt känsla av trygghet.


¤ Tack! Tack fina elever i N26a och tack fina föräldrar! Trevligt att vara mentor för er! Kom ihåg att höra av er om ni har frågor och/eller funderingar!



Övrigt:

¤ Vi kommer att återstarta tisdagarnas ”läx- och lab-hjälp”, där en biologilärare, en kemilärare och en svensk lärare hjälper elever med texter, rapporter och Excel.

¤ Ny klassrumsplacering efterfrågades (fixat!)

¤ En förälder frågade om vilken räknare de skall köpa till matten (vi har tagit upp detta på mentorstiden!)